ALTKAT Architectural Photography is one-person studio of Istanbul based artist Alp Eren. 
Founded in 2012, ALTKAT focuses on many aspects of architectural photography, 
from cultural inventory works & public spaces to modern airports.

Alp was born in 1988 in Istanbul. He graduated from Istanbul Bilgi University Photography and Video Department. During the last year of his education, Alp has started to work as an architectural photographer. He was assigned by the leading offices in Turkey to shoot their buildings for international magazines, festivals and awards. 

He also shoots buildings in different periods from the construction to the completion.

The most exciting part of photographing the architectural works for Alp is documenting one of the oldest legacy of humankind which shapes our lives, in every aspect.

 

Altkat is now represented by ARTUR.

 


 

Altkat Fotoğrafçılık, 2012 yılında Alp Eren tarafından kuruldu. Mimari fotoğraf alanında hizmet veren şirket; kültür envanteri çalışmalarından kamusal alanlara, çok amaçlı yapılardan havalimanlarına kadar farklı tipte yapıların fotoğraf çekimlerini ve bu fotoğrafların baskıya ve dijital ortama uygun şekilde editlerini gerceklestirmektedir.

Alp, 1988 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video bölümünü bitirdi. Eğitiminin son yılında mimari fotoğraf çekimlerine başladı. Türkiye'nin önde gelen mimari ofisleri ve inşaat şirketleri ile birlikte çalıştı. Çektiği fotoğraflar uluslararası dergilerde yayınlandı, festivaller ve yarışmalarda sergilendi.

Alp, insalığın en eski miraslarından olan; değişen, hayatlarımıza yön veren ve insanlık var oldukça devam edecek olan "mimariyi" fotoğraflamanın keyfi ve belgelemenin önemi bilinciyle çalışmaktadır.

 

 

                                  © 2017 Altkat Architectural Photography All Rights Reserved